czweld.cz
Lincoln Electric

illustration

Aktuality

Nejnovější informace o našich produktech, službách a novinkách v oblasti svařovací techniky. Zde se dozvíte o všech důležitých změnách, inovacích, akcích a speciálních nabídkách, které vám mohou pomoci optimalizovat vaše svařovací procesy. Buďte vždy v obraze a nenechte si ujít žádné novinky, které vám mohou usnadnit práci a přinést nové možnosti pro váš byznys.

Zdroj POVER WAWE 455 pro pulzní svařování GMAW - síla od Lincoln Electric

Možnosti využití současného poznání elektronických prvků pro výkonové obvody zákonitě přinášejí i nové konstrukce svařovacích zdrojů pro všechny metody obloukového svařování.

Snad největší rozvoj a aplikace nových elektronických prvků ve svařovacích zdrojích pro obloukové svařování byl aplikován ve svařovacích zdrojích pro technologii GMAW(MIG/MAG).

Snaha výrobců svařovacích zdrojů je upřena na možnost řídit přechod svarového kovu do tavné lázně ve sprchovém režimu technologie GMAW (MIG/MAG). Řízení přechodu svarového kovu ve zkratovém režimu je také možné a jediný zdroj , který dokáže elektronickou cestou řídit zkratový přenos vyvinula a uvedla na trh firma Lincoln Electric pod obchodním označením STT. Zdroj STT mohl vzniknout díky mohutnému výzkumnému potenciálu firmy Lincoln Electric, který zajišťuje téměř 1200 pracovníků výzkumného a vývojového oddělení v Clevlandu a díky němuž patří její výrobky do absolutní světové špičky v oboru obloukového svařování. Zdroj STT byl popsán podrobně v č 2/1999 časopisu ZVÁRANIE.

Svařovací zdroje pro řízení sprchového režimu metody GMAW (MIG/MAG)využívají tzv. invertorové zapojení zdrojové části s možností snadného řízení všech elektrických veličin , které se podílejí na celém svařovacím procesu. Tyto zdroje pracují s podavači drátu, které mají další nadstandartní funkce a jsou řízeny zdrojem, nebo zdroj řídí. Tyto sestavy zdrojů a podavačů pak umožňují řídit přechod svarového kovu do tavné lázně ve sprchové (bezzkratové) oblasti tzv pulzací svařovacího proudu a napětí, to v sobě přináší nezanedbatelné výhody pro uživatele těchto zdrojů:

  • oblast použití sprchového přenosu je rozšířena směrem k nižším hodnotám svařovacích parametrů např při rychlosti podávání drátu SG2 o Ć 1,2 3,0 m/min a svařovacím proudu 70 - 140A je plně zachován sprchový pulzní proces přičemž intenzita oblouku je dostatečně nízká že lze tento proces využít i pro svařování v polohách zatímco u konvenčních zdrojů s CV (plochou) charakteristikou není dosažení sprchového přenosu u stejného typu drátu při posuvu dráto 3 m/min vůbec možné a takovýto zdroj bude pracovat při uvedených parametrech pouze ve zkratovém režimu.
  • sprchový přenos kovu s pulzním řízením nemá téměř žádný rozsřik, není třeba čistit okolí svaru od kuliček to je cenné zvláště u vysocelegovaných materiálů
  • menší závar snižuje promísení přídavného materálu se základním materiálem
  • pro tuto technologii lze použít téměř všechny typy plných i trubičkových drátů. Nastavení všech parametrů svařování pulzním procesem (velikost pulzů, střída,poměr pulzního proudu k základnímu proudu, frekvence pulzu, tvar pulzu atd) je velice náročné a pro každou změnu podávací rychlosti drátu se mění. Tato „datová náročnost„ nastavení celého pulzního svařovacího procesu si vynutila vstup dalších elektronických prvků
  • mikroprocesorů pro jejich řízení. Každý výrobce těchto zdrojů jim vkládá do jejich řídících obvodů ty nejlepší odzkoušené a „sehrané„ parametry které zajistí nejlepší výsledek svařování. Tyto zdroje jsou řízeny většinou jediným nastavovacím prvkem a tím je rychlost podávání drátu, která je určující pro nastavení všech ostatních patametrů pulzního oblouku včetně délky oblouku dané napětím na oblouku - tzv synergické řízení.

Některé zdroje umožňují obsluze přednastavené parametry měnit v omezeném rozsahu tak aby byla zachována funkčnost celého procesu. Jednotlivé odzkoušené parametry lze ukládat do paměti jejíž velikost a uspořádání se různí dle výrobce. Systém obsluhy a uspořádání ovládacích prvků se u jednotlivých výrobců liší, zůstává však nutnost řízení těchto zdrojů prostřednictvím mikroprocesorů tzv. digitální řízení.
Obsluha těchto zdrojů pak odpovídá náročnosti a složitosti ovládacích prvků. Lincoln Electric uvádí v současné době na evropsý trh zcela nový typ svařovacího zdroje POWER WAVE 455 s podavačem drátu POWER FEED 10 se zcela novým systémem ovládání ,které je maximálně jednoduché a nezatěžuje svařeče množstvím nepodstatných údajů a podporuje intuitivní ovládání. Popis tohoto zdroje je uveden dále.

Pulzní zdroj s digitálním řízením POWER WAVE 455

Svařovací zdroj POWER WAVE 455 představuje ve spojení s podavačem POWER FEED 10 nový konstrukční směr v řešení špičkových digitálně řízených invertorových zdrojů pro svařování GMAW, SMAW v těžkých průmyslových podmínkách. Charakteristikým novým rysem této konstrukce je ovládání zdroje i podavače z jediného panelu na podavači POWER FFED 10. Řídící informace pro zdroj přicházejí do svářecího zdroje POWER WAVE 455 z podavače POWER FEED 10.
Zdroj umožňuje nastavení jak ploché (CV), tak i strmé charakteristiky (CC). Je tedy možné ho použít pro metody :

  • GMAW (MIG/MAG)
  • SMAW (ruční svařování obalenou elektrodou)
  • GTAW (TIG)
  • drážkování uhlíkovou elektrodou

Uspořádání ovládacího panelu na podavači POWER FEED 10 je variabilní dle přání zákazníka - umožňuje vybavit tento zdroj jednoduchou CV charakteristikou pro GMAW (MIG/MAG) svařování, ale i pro pulzní svařování s možnostmi individuálních zásahů do svařovacích charakteristik stejně tak lze zdroj vybavit i malým panelem pro možnost uložení svařovacích parametrů do šesti pevných a dvou variabilních pamětí. Volba parametrů z pamětí je možná z ovládcího panelu nebo prostřednictvím přepínače na hořáku. Změna programu je možná za chodu zdroje takže si může svařeč dopředu připravit dvoje svařovací parametry mezi kterými může operativně volit v průběhu svařování.

Zdroj nabízí uživateli řadu instalovaných synergických křivek pra nelegované materiály, vysoce legované materiály, hliník a jeho slitiny s křemíkem resp. manganem a trubičkové dráty. Synergické křivky jsou k dispozici jak pro pulzní režim tak i pro režim bez pulzů.

Zvolený systém ovládání je snadno srozumitelný a jednoduchý, takže nasazení tohoto zdroje vyžaduje jen malý čas pro zaškolení obsluhy. Řídící elektronika a mikroprocesorové ovládání jsou uloženy pod řídícím panelem podavače a zbytečně neobtěžují obsluhu přemírou údajů. Optimální konfiguraci jednotlivých prvků (panelů, propojovacích kabelů a dalších příslušenství) si vybírá zákazník dle své potřeby a vynakládá tak svoje prostředky účelově.

POWER FEED 10 je zcela nový typ podavače svařovacího drátu. Obsahuje úplné řídící obvody a ovládací prvky pro nastavení svařovacího zdroje POWER WAVE 455. Vlastní zcela nová konstrukce podávacího mechanizmu nevyžaduje pro jeho obsluhu a údržbu použití nářadí - výměnu kladek a čištění . Pro urychlení práce je podavač POWER FEED 10 vybaven automatickým zavedením drátu.

Vlastnosti POWER WAVE 455/POWER FEED 10

  • Vysoký pracovní výkon 450A/38V 100% zatížení.
  • Možnost nastavení :
    - předfuk (PREFLOW) : (0-2,5 sec.)
    - posuv drátu před zapálením (RUN IN) - nízký rozsah (1,25-3,8 m/min)
    - ARC CONTROL
    - zpětné dohoření drátu (BURN BACK) : (0-0,25 sec.)
    - dofuk (POSTFLOW) : (0-2,5 sec.)
    - bodování (SPOT) : (0-25 sec.)
    - nastavení parametrů kráteru
  • Je velmi flexibilní, s jedním ovládacím kabelem spojujícím všechny prvky.
  • Ovládací kabely s prodloužením dosáhnou až do vzdálenosti 60 m.
  • Flexibilní základna se dá snadno měnit ze stolního uspořádání na uspořádání výložníkové, CV se dá měnit na pulzní způsob atd.
  • Ovládací skříňka je odnímatelná a může se namontovat na stolní i na výložníkový model. Zdroj POWER WAVE 455 umožňuje snadnou zástavbu do stávajících pracovišť pro poloautomatické nebo automatické vedení svařovacího hořáku díky možnosti snadného oddělení zdroje POWER WAVE 455 - podavače POWER FEED 10 - řídícího a ovládacího panelu.
  • Dva velké displeje a tlačítka pro svářeče pracujícího v rukavicích.
  • Možnost nastavení rychlosti podávání drátu, ampér, napětí, před zahájením provozu. Zobrazení hodnot na displeji při sváření po dobu 5 vteřin po skončení svařování.
  • Displej v anglických nebo metrických jednotkách.
  • I nezkušený pracovník může během 5 minut výměnou určitých prvků, využít široké možnosti tohoto zařízení.
  • Vedení rozvodu drátu pro bezporuchové podávání. Dokonalé usměrnění a podpora drátu.
  • Výkonný hnací motor v jednom provedení, pro dráty o velkém průměru a pro velké rychlosti.
  • Ukazatel přesného podávání drátu.
  • Stojan cívky s drátem pro 5 - 30 kg drátu na vřetenu d = 51 mm. Stolní uspořádání podavače se montuje na svářečku s otočnou základnou nebo bez otočné základny.
  • Svářečka schopná pro provoz s CV a pro pulzní způsob.
  • Konstrukce s vhodně rozmístěnými prvky pro snadnou obsluhu a údržbu.
  • 3 roky záruka na jednotlivé díly a práci s tím spojenou.
  • Vyrobeno ve shodě s kvalitativními požadavky dle ISO 9002.

Modulární uspořádání zdroje a podavače umožňuje snadnou údržbu, vestavěné tepelné pojistky proti přetížení a elektronická ochrana proti nadměrnému proudu jsou pro uživatele jistotou vysoké spolehlivosti celého zařízení. Svařovací zdroj POWER WAVE 455 s podavačem POWER FEED 10 představuje pro uživatele jistotu vysokého výkonu, snadné obsluhy , moderní konstrukce a vysoké spolehlivosti podpořené 3-letou zárukou.

Další informace Vám rádi poskytneme na vyžádání.